Pazar , Nisan 23 2017
Home / Genel / PTT’den Virüslü Mail Uyarısı
ptt

PTT’den Virüslü Mail Uyarısı

Son birkaç yıldır telefon üzerinden vatandaşları kandırarak milyarlarca para çalan dolandırıcılar artık taktik değiştirdi. İnternet üzerinden yapılmaya başlanan dolandırıcılık olaylarında en son PTT’nin adı kullanılırken, kişilere gönderilen maillerde özel bir formun doldurulması talep ediliyor. Mail ile gönderilen dosyalara şifre koyan ve bu şifreyi açmak için kişilerden para isteyen dolandırıcılar, hem kişilerin kimlik ve kredi kartı bilgilerini alıyor, hem de yüksek ücretler talep edip vatandaşları mağdur ediyor.

PTT tarafından yapılan uyarılarda ise PTT tarafından hiçbir zaman böyle bir uygulamanın yapılmayacağı belirtilirken, PTT adına mail ya da telefon üzerinden yapılan işlemlerin resmi bir özellik taşımadığı belirtildi. Kişilerin bu tür durumlarda emniyet güçlerinden yardım istemesi önerilirken, bu tür çağrılara ya da maillere inanılmaması gerektiği vurgulandı.

PTT Adres Değişikliği Formu benzeri formların kullanıcılara yolladığı belirtilirken, kullanıcılara hiçbir seçim şansı tanımayan dolandırıcılar küçük ücretler talep ederek milyonlarca kişiden vurgun yapıyor. Dolandırıcıların bir diğer yöntemi kullanıcıların bilgisayarını ele geçirmek olurken, mail ile gelen linke tıklayarak işlem yapan kullanıcıların bilgisayarındaki tüm veriler şifreleniyor. Şifreleme işlemlerinin ardından bilgisayar kullanılamaz hale gelirken dolandırıcılar bilgisayarda yazdıkları notlarda belirledikleri meblağın ödenmesi durumunda bilgisayardaki tüm şifrelerin kaldırılacağını söylüyor. Bu tür durumlarda dolandırıcılara güvenmek daha fazla zarar görmeye sebep olabiliyor.

İlginizi Çekebilir

messenger

Facebook Messenger’da uçtan uca şifreleme devri

WhatsApp’a gelmesiyle büyük ses getiren ‘uçtan uca şifreleme’ yöntemi artık Facebook Messenger için de kullanılacak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by keepvid themefull earn money